Автор
Д-р Весела Коевска
Ирисова диагностика
Пред прага сме на зимата, а студеното време е сериозно изпитание за здравето. Патогенните фактори на сезона – студ, влага и вятър, предизвикват цялостен дискомфорт в организма, особено при хора, класифицирани от източната медицина като “ински” тип. Те се оплакват от вечно студени крайници, лесно измръзват когато са навън, чувстват се сковани, неуверени, депресирани, паметта им е мудна и неуслужлива, мимиката е вяла, гласът приглушен, често уринират и т.н.
Това състояние е свързано с недостиг на жизнена енергия Чи, което налага да се активират посредством масаж, вендузи, акупунктура или нагряване с мокса, подходящи точки по тялото, наречени “енергизатори”. Наред с лечението, което провеждам при моите пациенти върху тези биологично активни точки, препоръчвам повече физическа активност в ежедневието и спорт, защото движението зарежда с енергия, особено когато е съчетано с правилно дишане.
Според традиционната китайска медицина зимата е сезон на бъбрека и тогава вероятността да се обострят хронични проблеми, свързани с този орган – най-често пиелонефрит – или да се проявят за първи път, е най-голяма.
Китайците с основание наричат бъбреците “корените на живота”, тъй като те съхраняват наследствената енергия и са отговорни за нашия жизнен тонус, за костната система и костния мозък, за състоянието на косата, за слуха и дори за репродуктивната функция. В тази връзка, симптоми с неустановен произход като хронична умора и намалена работоспособност, сутрешен дискомфорт в поясната област и кръста, косопад или шум в ушите, са най-вероятно свързани с отслабване на бъбречната енергия. При деца над пет години, тази слабост най-често се изявява с нощно напикаване.
Лечението се състои в третиране на биологично активни точки за успокояване на нервната система и стимулиране на бъбречната функция. То може да се подпомогне от подходящи за бъбреците храни като карфиол, брюкселско зеле, ориз и елда, които препоръчвам да присъстват по-често в менюто на пациентите.
С настъпването на зимата, с приоритет в грижата за здравето са профилактичните мерки. Добро решение при хората, предразположени към бъбречни заболявания, са бъбречните билкови чайове, изготвени по традиционни български рецепти, чийто прием съветвам да започне още в късна есен и началото на зимния сезон.
Поясната област на Изток наричат “убежище” на бъбреците. Затова “кръстът” трябва винаги да е добре защитен с подходящо за сезона облекло, а в условията на съвременните офиси, да не е изложен на въздушното течение от климатиците. Ходилата да се пазят от простуда – те също са рискова зона за здравето на бъбреците. Своевременно да се диагностира и лекува всяко възпаление на уринарния тракт.
Други рискови фактори, които увреждат бъбречната енергия и могат да провокират дори бъбречни кризи през зимния сезон, са злоупотребата с алкохол, преумората, чувството на страх и несигурност, стресът и продължителното нервно-психично пренапрежение.
Добре е да се знае и това, че от гледна точка на източната медицина, съществува тясна връзка между бъбречната енергия и волята на човек. Здравите бъбреци предполагат силна воля – качество от съществено значение за успешната ни реализация в живота.
За да сме в хармония с биоритмите на сезона, бих препоръчала накрая всеки за себе си да изгради устойчив дневен режим, без резки промени и с повече предвидено време за отдих и сън.
Свързани статии
Как да приемаш витамините правилно?
АвторСигурни сме, че знаеш, че приемът на витамини е важен за поддържане на твоето здраве, но знаеш ли кой е правилният начин за прием на витамини? В тази статия ще откриеш повече по темата за видовете витамини, тяхното правилно приемане и комбинациите от витамини,...
Депресия и хранителни разстройства
Автор Със сигурност познаваш това чувство: сутрин едва ставаш от леглото, мислиш за задачите през деня, всичко ти се струва невъзможно и имаш лошо настроение. Лекарят или психологът биха казали, че няма нищо тревожно, това е "просто" депресивно настроение. В тази...
Заболявания на простатата – симптоми и препоръки
Автор Заболяванията на простатата засягат много мъже след 50-годишна възраст. В тази статия ще откриете кои са най-често срещаните симптоми и заболявания, както и каква е подходящата превенция. Простатата е придатъчна жлеза на мъжкия полов тракт, разположена на...