За повечето от нас ексфолирането през зимата изглежда донякъде нелогично – защо да ексфолираме кожата, която вече е изложена на агресивни външни фактори като влажност и много ниски температури навън, както и на сух, изкуствено затоплен въздух у дома, в колата или на работа? Затова в тази статия ще откриете всичко за ексфолирането и защо е важно да го превърнете в основно правило в рутината си. Ще научите какви са видовете ексфолиране, кога и как да го правите и кои продукти на Calivita препоръчвам като дерматолог.
Причини за редовно ексфолиране на кожата на тялото и лицето през зимата
Студът, вятърът, сухият въздух са сред основните причини, поради които през този сезон трябва да обърнем допълнително внимание на рутинната си и правилна грижа, която определено включва ексфолиране.
Тези фактори правят кожата изключително чувствителна, тъй като това е сезонът на сухата, напукана, зачервена и раздразнена кожа. Тук мога да добавя още една причина – много горещите душове, които засилват дехидратацията.
Какво се случва с кожата през зимата?
Промяната от студено към топло, вятърът и ниската влажност на въздуха предизвикват раздразнение и възпаление. Микроциркулацията също е засегната. В студа капилярите се свиват, за да поддържат телесната температура, а в жегата се разширяват. Тези колебания водят до зачервяване и с течение на времето до образуване на телеангиектазии.
Триенето на дебелите дрехи също влияе на хидролипидната бариера, което прави кожата още по-уязвима.
В същото време се изкушаваме да използваме по-малко овлажняващ крем, защото, нека си признаем, след душ ни е студено и пропускаме да се намажем с крем, а цялото ни тяло е постоянно покрито с дълги дрехи.
Ексфолирането увеличава влагата в кожата
Ексфолирането обаче е чудесен начин да увеличите нивото на влага в кожата, защото:
– стимулира обновяването на клетките, насърчава регенерацията на кожата, подпомага микроциркулацията чрез масаж по време на нанасяне;
– разрушава мъртвите клетки и люспи, като по този начин позволява по-доброто усвояване на овлажнителите и активните вещества в състава на продуктите за грижа за кожата, както и растежа на нови клетки;
– ефективно заздравява кожата, отпушва порите;
– от съществено значение е в случай на акне (както по лицето, така и по тялото), фоликулит и “гъша кожа” (кератозис пиларис).
Какво представлява ексфолирането?
Това е процесът на отстраняване на мъртвите клетки от повърхността на кожата. Той може да се извърши с продукти с гранулирани компоненти (скраб), различни уреди/гъби/четки – физическо ексфолиране, или специфични химикали (химическо ексфолиране).
Ексфолирането с домакински съставки (кафе, захар и др.) трябва да се избягва, тъй като те могат да бъдат изключително агресивни към кожата и да ѝ навредят още повече, като я дехидратират допълнително. Предпочитам и препоръчвам химическо ексфолиране или употребата на специално разработени скрабове.
Двата вида имат една и съща цел, но действат по различен начин.
Физическото ексфолиране директно отстранява мъртвите клетки чрез абразия, докато химическото ги разтваря.
Физическото е предпочитано за тялото, тъй като е ефективно, но може да бъде агресивно за лицето. За тена е за предпочитане да се използват специални химикали, включително AHA (гликолова киселина, млечна киселина), BHA (салицилова киселина), PHA, ретинол – с множество ползи за кожата. Към тази категория спадат и ензимните ексфолианти, при които се използват ензими с плодов произход за разграждане на кератина по повърхността на кожата.
Ако искате да имате хидратирана и гладка кожа, ексфолирането трябва да бъде част от рутинната ви грижа за кожата и тялото, особено през зимата и независимо от типа кожа. Да, дори чувствителната кожа се нуждае от ексфолиране, но по-рядко и с много леки химикали.
Колко често? Средната стойност е около 3-4 пъти седмично, с изключение на раздразнената и чувствителна кожа (1-2 пъти).
Най-добре е кожата да се ексфолира вечер, след като предварително е почистена, за да не бъде уязвима, преди да излезете от къщи. На сутринта използваме SPF върху откритите зони, дори ако е зима и е облачно или дъждовно, особено когато избираме химически ексфолианти.
Ритуал за ексфолиране
Предлагам ви моята рутинна процедура за ексфолиране в няколко прости стъпки:
Стъпка 1 – Овлажняване на кожата.
Стъпка 2 – Отстраняване на замърсяванията и маслата от кожата с мек измиващ или почистващ продукт за тяло.
Използвайте гел за почистване на кожата (често почистващият гел може да съдържа и ексфолиращи агенти и може да замести самия процес на ексфолиране, но внимавайте, той трябва да се остави върху кожата за 2-3 минути).
Стъпка 3 – Същинското ексфолиране.
Скрабът се масажира директно с ръце, като се използват нежни, кръгови движения, за да не се увреди кожата. Ако използвате гъбички/мокри кърпи/специални четки, движенията ще бъдат също толкова нежни. Ексфолирането не трябва да е грубо, драскащо, да оставя ранички, кожата не трябва да се дразни и да щипе след това. Масажирайте в продължение на 2 минути и изплакнете с вода.
Скрабът е чудесна грижа за кожата на тялото. Той незабавно отстранява замърсяванията и мъртвите повърхностни клетки и кожата веднага става мека, кадифена и сияйна, порите са отпушени, тенът е изравнен и имаме още едно голямо предимство – предотвратяване и отстраняване на врасналите косъмчета под кожата в резултат на епилация.
Можете да използвате скраб на кремообразна основа, като например OrganiCare Face&Body Scrub, който не само ексфолира, но и овлажнява, витаминизира и успокоява кожата. Той съдържа някои наистина интересни съставки, като алое вера, хиалуронова киселина, масло от ший, маслиново масло, оризови тартарати и листа от ябълка, така че подобрява структурата и външния вид на кожата, оставяйки я еластична и готова за овлажняване. Нещо повече, носи чудесно енергизиращо усещане с приятния си аромат на лавандула и портокал.
Стъпка 4 – овлажняване.
Тази стъпка е изключително важна. Подходящ е крем/лосион с възстановяващи, успокояващи, хидратиращи и омекотяващи съставки.
В тази връзка препоръчвам OrganiCare Лосион за тяло, идеален за всяко време на годината, съдържащ алое вера, зехтин, масло от пшеничен зародиш, лавандула, розмарин и масло от карите.
И в заключение, ексфолирането 2-4 пъти седмично през зимата ще накара кожата ви да изглежда и да се чувства по-добре и по-хидратирана от всякога, да стане жизнена и сияйна, независимо колко студено е навън.
Автор: Р. Ликсандру, дерматолог, Румъния
Свързани статии
Затлъстяване в детска възраст. Причини, рискове и решения
АвторДетското затлъстяване е глобален проблем за общественото здраве, който засяга все повече деца. То се определя като прекомерно натрупване на телесни мазнини, което може да има сериозни последици за физическото и психическото здраве на малките деца. В тази статия...
Цистит и менопауза. Причини и лечение
АвторЦиститът е често срещан проблем сред жените, но с напредването на възрастта, особено по време на менопаузата, той става още по-често срещан и предизвикателен. Ако се намирате сред тези, които някога са имали усещане за парене при уриниране или са изпитвали...
Мастен черен дроб и затлъстяване
АвторКак излишните килограми влияят на здравето на черния дроб. Какво представлява мастният черен дроб? Мастният черен дроб, известен също като чернодробна стеатоза, е състояние, при което в чернодробните клетки се натрупват излишни мазнини. Терминът неалкохолен...