+359878941010 manager@qlife.bg
Select Page
Защо е важно ексфолирането на кожата през студените зимни месеци
Gummy Kids мултивитамини за деца

Автор

МЦ Качествен Живот

МЦ Качествен Живот

Време за четене

За повечето от нас ексфолирането през зимата изглежда донякъде нелогично – защо да ексфолираме кожата, която вече е изложена на агресивни външни фактори като влажност и много ниски температури навън, както и на сух, изкуствено затоплен въздух у дома, в колата или на работа? Затова в тази статия ще откриете всичко за ексфолирането и защо е важно да го превърнете в основно правило в рутината си. Ще научите какви са видовете ексфолиране, кога и как да го правите и кои продукти на Calivita препоръчвам като дерматолог.

Причини за редовно ексфолиране на кожата на тялото и лицето през зимата

Студът, вятърът, сухият въздух са сред основните причини, поради които през този сезон трябва да обърнем допълнително внимание на рутинната си и правилна грижа, която определено включва ексфолиране.

Тези фактори правят кожата изключително чувствителна, тъй като това е сезонът на сухата, напукана, зачервена и раздразнена кожа. Тук мога да добавя още една причина – много горещите душове, които засилват дехидратацията.

Какво се случва с кожата през зимата?

Промяната от студено към топло, вятърът и ниската влажност на въздуха предизвикват раздразнение и възпаление. Микроциркулацията също е засегната. В студа капилярите се свиват, за да поддържат телесната температура, а в жегата се разширяват. Тези колебания водят до зачервяване и с течение на времето до образуване на телеангиектазии.

Триенето на дебелите дрехи също влияе на хидролипидната бариера, което прави кожата още по-уязвима.

В същото време се изкушаваме да използваме по-малко овлажняващ крем, защото, нека си признаем, след душ ни е студено и пропускаме да се намажем с крем, а цялото ни тяло е постоянно покрито с дълги дрехи.

Ексфолирането увеличава влагата в кожата

Ексфолирането обаче е чудесен начин да увеличите нивото на влага в кожата, защото:

– стимулира обновяването на клетките, насърчава регенерацията на кожата, подпомага микроциркулацията чрез масаж по време на нанасяне;

– разрушава мъртвите клетки и люспи, като по този начин позволява по-доброто усвояване на овлажнителите и активните вещества в състава на продуктите за грижа за кожата, както и растежа на нови клетки;

– ефективно заздравява кожата, отпушва порите;

– от съществено значение е в случай на акне (както по лицето, така и по тялото), фоликулит и “гъша кожа” (кератозис пиларис).

Какво представлява ексфолирането?

Това е процесът на отстраняване на мъртвите клетки от повърхността на кожата. Той може да се извърши с продукти с гранулирани компоненти (скраб), различни уреди/гъби/четки – физическо ексфолиране, или специфични химикали (химическо ексфолиране).

Ексфолирането с домакински съставки (кафе, захар и др.) трябва да се избягва, тъй като те могат да бъдат изключително агресивни към кожата и да ѝ навредят още повече, като я дехидратират допълнително. Предпочитам и препоръчвам химическо ексфолиране или употребата на специално разработени скрабове.

Двата вида имат една и съща цел, но действат по различен начин.

Физическото ексфолиране директно отстранява мъртвите клетки чрез абразия, докато химическото ги разтваря.

Физическото е предпочитано за тялото, тъй като е ефективно, но може да бъде агресивно за лицето. За тена е за предпочитане да се използват специални химикали, включително AHA (гликолова киселина, млечна киселина), BHA (салицилова киселина), PHA, ретинол – с множество ползи за кожата. Към тази категория спадат и ензимните ексфолианти, при които се използват ензими с плодов произход за разграждане на кератина по повърхността на кожата.

Ако искате да имате хидратирана и гладка кожа, ексфолирането трябва да бъде част от рутинната ви грижа за кожата и тялото, особено през зимата и независимо от типа кожа. Да, дори чувствителната кожа се нуждае от ексфолиране, но по-рядко и с много леки химикали.

Колко често? Средната стойност е около 3-4 пъти седмично, с изключение на раздразнената и чувствителна кожа (1-2 пъти).

Най-добре е кожата да се ексфолира вечер, след като предварително е почистена, за да не бъде уязвима, преди да излезете от къщи. На сутринта използваме SPF върху откритите зони, дори ако е зима и е облачно или дъждовно, особено когато избираме химически ексфолианти.

Ритуал за ексфолиране

Предлагам ви моята рутинна процедура за ексфолиране в няколко прости стъпки:

Стъпка 1 – Овлажняване на кожата.

Стъпка 2 – Отстраняване на замърсяванията и маслата от кожата с мек измиващ или почистващ продукт за тяло.

Използвайте гел за почистване на кожата (често почистващият гел може да съдържа и ексфолиращи агенти и може да замести самия процес на ексфолиране, но внимавайте, той трябва да се остави върху кожата за 2-3 минути).

Стъпка 3 – Същинското ексфолиране.

Скрабът се масажира директно с ръце, като се използват нежни, кръгови движения, за да не се увреди кожата. Ако използвате гъбички/мокри кърпи/специални четки, движенията ще бъдат също толкова нежни. Ексфолирането не трябва да е грубо, драскащо, да оставя ранички, кожата не трябва да се дразни и да щипе след това. Масажирайте в продължение на 2 минути и изплакнете с вода.

Скрабът е чудесна грижа за кожата на тялото. Той незабавно отстранява замърсяванията и мъртвите повърхностни клетки и кожата веднага става мека, кадифена и сияйна, порите са отпушени, тенът е изравнен и имаме още едно голямо предимство – предотвратяване и отстраняване на врасналите косъмчета под кожата в резултат на епилация.

Gummy Kids за деца

Можете да използвате скраб на кремообразна основа, като например OrganiCare Face&Body Scrub, който не само ексфолира, но и овлажнява, витаминизира и успокоява кожата. Той съдържа някои наистина интересни съставки, като алое вера, хиалуронова киселина, масло от ший, маслиново масло, оризови тартарати и листа от ябълка, така че подобрява структурата и външния вид на кожата, оставяйки я еластична и готова за овлажняване. Нещо повече, носи чудесно енергизиращо усещане с приятния си аромат на лавандула и портокал. 

Стъпка 4 – овлажняване.

Тази стъпка е изключително важна. Подходящ е крем/лосион с възстановяващи, успокояващи, хидратиращи и омекотяващи съставки.

В тази връзка препоръчвам OrganiCare Лосион за тяло, идеален за всяко време на годината, съдържащ алое вера, зехтин, масло от пшеничен зародиш, лавандула, розмарин и масло от карите.

И в заключение, ексфолирането 2-4 пъти седмично през зимата ще накара кожата ви да изглежда и да се чувства по-добре и по-хидратирана от всякога, да стане жизнена и сияйна, независимо колко студено е навън.

Автор: Р. Ликсандру, дерматолог, Румъния

Свързани статии

Поддържане на имунната система на децата

Поддържане на имунната система на децата

АвторВие сте един от родителите, чието дете се простудява около 14 пъти по време на учебна година? Със сигурност не сте сами, нали? Защо децата боледуват по-често и как можем да им помогнем? Имунната система се състои от две основни части: вродена имунна система и...

Гастроезофагеален рефлукс – симптоми и решения

Гастроезофагеален рефлукс – симптоми и решения

АвторГастроезофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ) е често срещано състояние сред хората и представлява храносмилателно разстройство, което включва увреждане на долния езофагеален сфинктер, като по този начин стомашното съдържимо може да се върне в хранопровода,...

Как занемареният дом изсмуква енергията ни

Как занемареният дом изсмуква енергията ни

АвторЖилищата, които обитаваме и където се прибираме всяка вечер, имат нужда от нашето внимание, защото без него те умират (буквално – спомнете си запуснали къщи и необитавани апартаменти). Поради настроения или неумение, повечето от нас го занемаряват. Дори мисълта...

Предложения в нашия онлайн магазин