Най-често селенът се свързва със състоянието на щитовидната жлеза, но неговите ползи за здравето са много повече. Селенът е най-важният микроелемент за здравето на щитовидната жлеза, синтеза на половите хормони, атеросклерозата, безплодието, сърдечно-съдовата система, профилактиката на дегенеративните заболявания на централната нервна система и много други.
В тази статия ще откриеш повече за вредата от дефицита на селен и как да си набавяш този ценен минерал, за да се радваш на добро здраве.
Свойства на селена
Селенът е не само микроелемент, но и коензим, т.е. вещество, което подпомага усвояването и правилното функциониране на 25 различни белтъка, най-важният от които е глутатионът.
Глутатионът е незаменим антиоксидант за нашия организъм, а селенът е необходим за неговия синтез. Той е най-мощният детоксикатор в организма ни, естествено средство, което предпазва тялото ни от свободните радикали и от въздействието на агресивни токсични вещества, различни възпалителни фактори, които навлизат в тялото ни и причиняват рак, сърдечносъдови заболявания и други възпалителни състояния.
Селен и вредни вещества
Във времето, в което живеем, храната съдържа много токсични вещества, много е трудно да се намерят продукти в супермаркета, които да не съдържат консерванти, захар или други вредни вещества като тежки метали например.
Поемаме и много химикали през кожата си от шампоани, душ гелове, дезодоранти, парфюми, перилни препарати, сапуни и ароматизирани свещи. Глутатионът предпазва организма ни от тези токсини, а селенът е необходим за правилното производство на глутатион пероксидаза. Това е ензим, който предпазва тялото ни от оксидативен стрес.
Глутатион пероксидазата катализира възстановяването на липидните хидропероксиди, съответните алкохоли и превръщането на водородния пероксид във вода.
Селенът участва основно в извеждането на живака от тялото ни. Рибата, особено морската или океанската (треска, сьомга, риба тон), е богата на живак и други тежки метали. Ако в организма има достатъчно селен, организмът ни реагира и синтезира специални ензими, които помагат за естественото отстраняване и защита на организма от въздействието на тези тежки метали. Добавянето на селен чрез хранителни добавки ни помага още повече да се предпазим от усвояването на тези тежки метали.
Селен и инсулинова резистентност
Селенът е полезен и за пациенти с диабет и инсулинова резистентност. Инсулиновата резистентност е състояние, при което нивото на инсулина в кръвта на човек се повишава и собственият ни организъм губи чувствителността си към инсулина. Инсулиновата резистентност и диабетът не се срещат изключително само при хора със затлъстяване. За съжаление дори 5 кг наднормено тегло могат да доведат до инсулинова резистентност и диабет тип 2.
Селен и здраве на щитовидната жлеза
Една от най-важните функции на селена е регулирането на функцията на щитовидната жлеза. Селенът е необходим за правилното производство на хормоните на щитовидната жлеза и протеините, които я защитават, а селенът играе решаваща роля в превръщането на неактивните форми на хормоните на щитовидната жлеза в активни, т.е. на Т4 в Т3.
Когато човек има недостиг на селен, превръщането на Т4 в Т3 в активни е затруднено.
Това води до хипотиреоидизъм, т.е. до намалена функция на щитовидната жлеза. Ако в организма няма достатъчно селен, хормонозаместителната терапия няма да даде очакваните резултати, тъй като тя замества само хормона Т4, но не и Т3.
Повече количество селен може да помогне за намаляване на антитиреоидните антитела, които атакуват щитовидната жлеза при автоимунни заболявания. Също така при форми на хипотиреоидизъм, различни от тези, причинени от автоимунен тиреоидит, се препоръчва добавяне на йод, тъй като той се усвоява по-лесно в присъствието на селен.
Селен и деменция
Селенът помага за предотвратяване на деменция и дегенеративни промени в централната нервна система. Дегенеративните заболявания се ускоряват от провъзпалителните вещества, които се разграждат от селена.
Селенът играе важна роля и за поддържането на здрава имунна система и участва в процеси, които помагат на организма да се справи ефективно с различни вирусни инфекции.
Как се проявява недостигът на селен?
- Чести заболявания – разболявате се повече от веднъж годишно
- Нарушения на зрението
- Загуба на плодовитост при жените, импотентност при мъжете, селенът е много важен за регулиране на сексуалната функция както при жените, така и при мъжете
- Забавяне на когнитивната дейност
- Умора, частична загуба на паметта, апатия
- Забавено заздравяване на рани.
Селен и диета
Рекордьор по съдържание на селен са бразилските орехи. Една ядка съдържа около 90-100 mcg селен. Селенът се съдържа и в месото: свинско, агнешко, говеждо, пилешко, яйца, бадеми и различни зърнени и бобови култури.
Защо се появява дефицит, ако яденето на един бразилски орех дневно е достатъчно за достигане на препоръчителния дневен прием?
- Във времето, в което живеем, цялата храна на масата е преработена, рафинирана, а почвата е бедна на минерали: селен, магнезий.
- Много хора искат да отслабнат и започват да консумират абсорбенти, които извеждат минералите от организма.
- По време на бременност, стрес или при консумация на алкохол нивото на селен в организма намалява.
- Нарушения на щитовидната жлеза, така разпространени особено в Източна Европа заради експлозията в Чернобил.
Препоръки за консумация и начин на приложение
Най-биологично активната и правилно усвоявана от организма ни форма на селена е селен метионин.
Pro Selenium от Calivita съдържа тази леснодостъпна и добре усвоима форма на L-селенометионин, плюс още едно вещество, наречено натриев селенат, в което селенът е свързан с анион, представляващ още по-стабилна форма в организма и с висок срок на годност.
За повечето възрастни препоръчителната доза е от 50 до 200 микрограма на ден.
За бременни жени – това количество е добре да бъде леко увеличено според препоръките на лекуващия лекар.
Препоръчва се Pro Selenium да се приема веднъж дневно, най-добре по време на хранене, за предпочитане на закуска.
Автор: д-р Алина Кироска, спортен лекар и нутриционист, Румъния
Свързани статии
Как да приемаш витамините правилно?
АвторСигурни сме, че знаеш, че приемът на витамини е важен за поддържане на твоето здраве, но знаеш ли кой е правилният начин за прием на витамини? В тази статия ще откриеш повече по темата за видовете витамини, тяхното правилно приемане и комбинациите от витамини,...
Депресия и хранителни разстройства
Автор Със сигурност познаваш това чувство: сутрин едва ставаш от леглото, мислиш за задачите през деня, всичко ти се струва невъзможно и имаш лошо настроение. Лекарят или психологът биха казали, че няма нищо тревожно, това е "просто" депресивно настроение. В тази...
Заболявания на простатата – симптоми и препоръки
Автор Заболяванията на простатата засягат много мъже след 50-годишна възраст. В тази статия ще откриете кои са най-често срещаните симптоми и заболявания, както и каква е подходящата превенция. Простатата е придатъчна жлеза на мъжкия полов тракт, разположена на...