+359878941010 manager@qlife.bg
Select Page
Фибром на матката
селен

Автор

МЦ Качествен Живот

МЦ Качествен Живот

Време за четене

Какво представлява фибромът на матката и как се проявява?

Фибромът на матката (миома) може да бъде класифициран в зависимост от местоположението му. Той е субсерозен и расте към външната страна на матката. Може да бъде и интрамурален, когато растежът му е концентриран в стената на матката, т.е. в маточния мускул. Но може да бъде и субмукозен, когато е в близост до ендометриума и расте в маточната кухина.

Маточните фиброиди са хормонозависими и никога не се появяват в пубертета, а в детеродна възраст, защото нуждаят от комбинация от хормони, по-конкретно от много естроген, за да се появят.

Основният двигател на туморния растеж е прогестеронът, а естрогенът регулира прогестероновите рецептори.

Колкото повече естроген има, толкова повече прогестеронови рецептори ще има, което води до увеличаване на размера на фиброма.

Фиброидите на матката често се появяват през репродуктивните години, рядко преди 30-годишна възраст. Рискът от появата им се увеличава с наближаването на менопаузата, когато хормоните започват да се колебаят.След това, в менопаузата нивата на естрогена се стабилизират и миомите изчезват.

За жените, които се борят с излишни килограми, ситуацията е малко по-различна. Те винаги имат излишък от естроген поради специфичен процес, който протича в мастните им тъкани, и те са в състояние на хроничен хиперестрогенизъм. Това може да доведе до появата на миома на матката.

Жените с поликистозни яйчници също са в състояние на хиперестрогенизъм поради хронични и нередовни ановулаторни цикли.

Симптоми на фибром на матката

До тук стана ясно, че повишените нива на естроген са рисков фактор за развитие на миома на матката.

Кървенето е най-често срещаният проблем и се появява, когато кръвоносните съдове се отворят по-широко от обичайното, като превишават границите на естествените механизми за спиране на кръвта във вените.

Освен това може да изпитвате дискомфорт в долната част на корема и болка по време на менструация. При по-голяма миома на матката усещате натиск върху околните органи. Например върху пикочния мехур, което може да причини често уриниране или дори изпускане на урина.

Понякога силната болка в областта на таза, свързана с повишена температура, може да бъде признак на по-сериозни проблеми, като например срастване на тъкани поради липса на кръв, т.е. фиброзна некроза.

Фиброидите на матката могат да бъдат пречка по отношение на плодовитостта. Ако е достатъчно голяма, миомата може да блокира фалопиевата тръба. Това пречи на правилното придвижване на яйцеклетката. Ако миомата се намира в маточната кухина, тя може да промени формата на матката, оставяйки по-малко място на яйцеклетката за прикрепване и растеж.

Фибромите често са свързани с хронично възпаление на ендометриума и промени в кръвоносните съдове, които могат да повлияят на начина, по който яйцеклетката се имплантира и расте.

Диагностика на миомите

Когато става въпрос за диагностициране на миома на матката, лекарят използва два метода: палпация (гинекологична консултация) и ултразвук.

Гинекологичната консултация помага на лекаря да усети дали имате уголемена, неправилна, болезнена матка. И след това идва ултразвукът, който показва фиброма с всичките му характеристики.

Ако нямате никакви симптоми, достатъчно е ежегодно да посещавате лекаря си за консултация, защото фибромът расте бавно, приблизително 0,5 см – 3 см/година. Лекарят може да предложи операция, ако фибромът се проявява по-силно и ви притеснява със своите симптоми, тогава лекарят може да предложи операция.

Лечение с медикаменти при фибром на матката

При жените с дисменорея (болезнена менструация) спазмите могат да направят живота ви малко по-труден и често се наблюдават при пациентки с диагностицирани фиброми на матката. Тогава лекарите обикновено препоръчват противовъзпалителни лекарства за облекчаване на болката.

Но нека поговорим за една по-естествена алтернатива, която можете да опитате.

Природата се е погрижила за жените със своята малка тайна, наречена масло от вечерна иглика, която е като неутрализатор на менструални и тазови болки. Това масло има нещо специално, наречено гама-линоленова киселина. Тя е антиоксидант и противовъзпалително средство. Доказано е, че жените, които се борят с дисменорея, имат ниски нива на тази киселина. Ето защо допълнителното приемане на масло от вечерна иглика на Calivita може да помогне за облекчаване на симптомите.

Още по-хубавото е, че гама-линоленова киселина е своеобразен прекурсор на простагландините – веществата, които играят важна роля в регулирането на болката и хормоните. Така че, използвайки масло от вечерна иглика, можете да внесете естествен баланс в хормоналната си система. Особено по време на менструалния ви цикъл или менопаузата.

По отношение на третирането на поликистозни яйчници, маслото от вечерна иглика се превърна в обект на интерес поради потенциала му за намаляване на симптомите. Някои изследвания показват, че това масло помага за балансиране на хормоните и подобряване на менструалния цикъл при жени с поликистоза.

Хормонални и инвазивни терапии

Някои хормонални терапии могат да увеличат риска от развитие на маточни фиброиди, особено когато става въпрос за употребата на прогестерон.

Хормоналните терапии с прогестини и комбинираните орални контрацептиви не са най-добрият избор, когато имате фиброид, защото могат да увеличат размера му!

Да не забравяме и хормоналната терапия с агонисти на гонадотропин-релаксиращия хормон! Тя може да накара фиброма да намали размера си чрез значително понижаване на нивото на естрогена, но също така води със себе си някои неприятни промени, като предизвикване на менопауза с поява на характерни симптоми и риск от загуба на костна плътност (остеопороза).

Емболизацията на маточната артерия е интервенционална медицинска процедура, което означава, че тя е свързана с определени рискове. При този процес поливинилов алкохол се инжектира в двете маточни артерии, за да предизвика некроза на съдовете, захранващи маточния фибром. Тази процедура не се препоръчва за жени, които са във фертилен период, и е за предпочитане да се извършва, когато симптомите причиняват значителен дискомфорт.

Друга възможност за лечение е ултразвуковата терапия под ръководството на ядрено-магнитен резонанс. Тази техника използва ултразвукова енергия за нагряване и в крайна сметка за предизвикване на фиброзна некроза по целенасочен и прецизен начин.

Оперативно лечение

Оперативното лечение се състои от хистеректомия, т.е. отстраняване на матката, без да се налага отстраняване на яйчниците, или чрез миомектомия – по-подходящ вариант за жени в детеродна възраст, които желаят да имат деца.

Миомектомията включва хирургично отстраняване на фибромиома, без да се уврежда самата матка.

Въпреки това е много важно да се консултирате с гинеколог, преди да вземете решение за лечение. Тъй като всеки има различни нужди, специализираното ръководство е от решаващо значение, за да се гарантира, че получавате безопасно и ефективно лечение.

Evening Primrose Oil: Масло от вечерна иглика

Независимо към какво лечение се насочите, при наличие на симптоми като болки в таза, тежест в таза или кървене, маслото от вечерна иглика може да бъде ваш надежден съюзник.

То може да помогне за поддържане на здравословен хормонален баланс, който е от решаващо значение за контрола на миомите на матката, предотвратява тяхното разрастване и помага за облекчаване на болката, тъй като е естествено противовъзпалително средство.

Начин на живот

Проучванията през последните 20 години разкриват, че витамин D играе важна роля в предотвратяването на миома на матката. Аналозите на витамин D3 дават обещаващи резултати при терапията на тези тумори. Витамин А и синтетичните ретиноиди в диетата също могат да предотвратят или ограничат растежа на фиброидите.

Така че диетата, богата на плодове и зеленчуци, може да бъде от полза, като осигурява каротеноиди, полифеноли и други вещества, полезни срещу фиброидите.

Куркуминът намалява оксидативния стрес и възпалението, свързани с тези тумори.

Елементи като селен в диетата могат да имат антиоксидантни и противовъзпалителни ползи.

За разлика от тях тежките метали, токсичните химикали и диетата с ниско съдържание на антиоксиданти и фибри са свързани с риска от фиброми.

Витамин С е основно хранително вещество с множество благоприятни ефекти за нашия организъм. Той действа като антиоксидант и противовъзпалително средство, подпомага имунната система и допринася за производството на хормони. Трябва да знаете обаче, че тялото ни не може да произвежда този витамин самостоятелно. Но не се притеснявайте, защото можете да си набавите този витамин от храната, която консумирате. По-специално, яжте плодове като дюли, череши и цитрусови плодове или зеленчуци като домати, чушки, зеле, броколи и спанак.

Всичко това предполага, че витамин С може да бъде полезен при лечението на миоми, но в литературата има малко данни по този въпрос.

Също така алфа-токоферолът (витамин Е), друга важна хранителна съставка, може да повлияе на естрогенните рецептори, като играе важна роля в развитието на миомите.

Ако смятате, че не си набавяте достатъчно витамини A, C, D, E от храната, има добавки под различни форми.

А сега нека ви разкажа за едно малко чудо от Calivita – формулата за менопауза (Menopausal Formula). Тази формула съдържа витамин D, селен, витамин Е, С и А. Всички те са специално разработени, за да ни помогнат да преминем по-лесно през периода на менопаузата, но също така имат благоприятен ефект върху фибромите на матката.

Така че, не забравяйте да обърнете внимание на диетата си и да помислите за подходящи добавки, за да поддържате матката си здрава и да се чувствате в добра форма!

Автор: Д-р Роксана Братеску, гинеколог, Румъния

Свързани статии

Поддържане на имунната система на децата

Поддържане на имунната система на децата

АвторВие сте един от родителите, чието дете се простудява около 14 пъти по време на учебна година? Със сигурност не сте сами, нали? Защо децата боледуват по-често и как можем да им помогнем? Имунната система се състои от две основни части: вродена имунна система и...

Гастроезофагеален рефлукс – симптоми и решения

Гастроезофагеален рефлукс – симптоми и решения

АвторГастроезофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ) е често срещано състояние сред хората и представлява храносмилателно разстройство, което включва увреждане на долния езофагеален сфинктер, като по този начин стомашното съдържимо може да се върне в хранопровода,...

Как занемареният дом изсмуква енергията ни

Как занемареният дом изсмуква енергията ни

АвторЖилищата, които обитаваме и където се прибираме всяка вечер, имат нужда от нашето внимание, защото без него те умират (буквално – спомнете си запуснали къщи и необитавани апартаменти). Поради настроения или неумение, повечето от нас го занемаряват. Дори мисълта...

Предложения в нашия онлайн магазин