Заболяванията на простатата засягат много мъже след 50-годишна възраст. В тази статия ще откриете кои са най-често срещаните симптоми и заболявания, както и каква е подходящата превенция.
Простатата е придатъчна жлеза на мъжкия полов тракт, разположена на границата с пикочните пътища, с роля в производството на простатна течност, съставна част на семенната течност. Състои се от два дяла, има размер на орех и е разположена пред ректума, под пикочния мехур, през който преминава уретрата. Това означава, че простатата постоянно участва в две жизненоважни функции: мъжката сексуална функция и уринарната функция.
В първата половина от живота си мъжете рядко имат проблеми с простатата. С напредването на възрастта, около 50-60-годишна възраст, простатната жлеза може да предизвика неприятни симптоми.
Често срещани симптоми на заболяване на простатата
– Слаба струя урина;
– Честа нужда от уриниране, дори през нощта;
– Дискомфорт и/или парене при уриниране;
– Прекъсната струя – спиране и подновяване на струята няколко пъти по време на уриниране;
– Болезнена еякулация;
– Невъзможност за въздържане от уриниране, когато е необходимо;
– Кръв в урината и/или спермата;
– Болки в кръста (костите) или корема/таза.
Най-често срещани нарушения на простатата
- Простатит;
- Простатодиния;
- Доброкачествена хиперплазия на простатата;
- Рак на простатата.
Простатит (остър бактериален, хроничен бактериален) – Острият простатит е възпаление на простатата, което се предизвиква от бактериална инфекция. Може да изпитате парене, болка при уриниране, силно и често желание за уриниране, болка или натиск в ректалната област, сексуални проблеми.
Обикновено е необходимо антибиотично лечение за кратък период от време. Ако инфекцията се повтаря, тя се категоризира като хроничен бактериален простатит и антибиотичното лечение ще бъде удължено. Ако простатитът продължава и не е бактериална инфекция, се предприема противовъзпалително лечение, което може да включва и операция.
Простатодинията е синдром, характеризиращ се със симптоми, подобни на простатита, но без възпалителна реакция в простатния секрет. Простатодинията може да се лекува с лекарства за отпускане на мускулите или с физически упражнения.
Доброкачествена хиперплазия на простатата (ДХП) – на популярен език „уголемена простата“, която може да нарасне дори до размера на лимон, е прогресивно състояние, което не е животозастрашаващо, но значително засяга качеството на живот. То не е свързано с рак и не увеличава риска от рак на простатата.
Симптомите продължават с години, преди да предизвикат дискомфорт. В зависимост от стадия на заболяването и неговите симптоми специализираният лекар решава какво да бъде медикаментозното лечение (блокиране на хормоналната секреция, отпускане на мускулите на простатата) и дали е необходима операция.
Рак на простатата – До 50-годишна възраст много малко мъже проявяват симптоми. Ето защо ежегодните урологични прегледи са от съществено значение за откриването на заболяването на простатата в ранен стадий, когато то се лекува по-лесно. Рискът за пациента да умре от рак на простатата зависи от клиничните фактори (степен на тумора, раса, възраст при поставяне на диагнозата) и се смята, че приблизително 1 от 8 мъже умира от рак на простатата.
Точните причини за появата на рака не са известни, но рисковите фактори включват възраст, генетична наследственост, раса, високи нива на тестостерон, остър и хроничен простатит и диета (с твърде високо съдържание на животински мазнини).
Въпреки че проблемите с простатата могат да се появят на всяка възраст, мъжете над 50 години са по-склонни да развият проблеми с простатата.
Диагностика и превенция
Рутинните изследвания включват:
– Ректална палпация на простатата – урологът опипва простатата през стената на ректума, за да определи нейния размер, форма и консистенция;
– PSA – ниво на PSA (простатноспецифичен антиген) в кръвта;
– Серумен креатинин – ниво в кръвта;
– Изследване на урината – култура на урината, изследване на урината, урея;
– Ултразвуково изследване.
Как можете да предотвратите заболяването на простатата?
Първият и най-важен аспект на превенцията на заболяването на простатата е здравословната диета, основана на плодове, зеленчуци и ненаситени мазнини. Намаляването на животинските мазнини драстично понижава риска от развитие на заболяване на простатата.
Когато се появят симптоми, ситуацията става по-чувствителна, а пациентът е единственият, който контролира начина си на живот – почивката, хидратацията, тютюнопушенето, консумацията на алкохол и диетата.
Един продукт, специално разработен за поддържане на здравето на простатата, който може да помогне за облекчаване на болезнените симптоми, е Pro-STP. Той съдържа натурален екстракт от коприва и Сау Палмето с противовъзпалително и диуретично действие върху уголемената простата. Съдържа също така цинк и селен, които допринасят за правилното функциониране на мъжките полови органи.
При мъжете над 50 години съществува и проблемът с недостатъчната хидратация, водеща до обезводняване, което предразполага към уринарни инфекции.
За да предотвратите това, освен консумацията на достатъчно количество вода през деня, препоръчваме да приемате естествена хранителна добавка на основата на екстракт от червена боровинка. Това е полезно и се препоръчва като помощно средство при заболявания на пикочните пътища както за мъже, така и за жени.
Включете приема на URX в продължение на минимум 3 месеца. Екстрактът от червена боровинка в този комплекс предотвратява прилепването на бактерии към стените на уринарния тракт, като спомага за елиминирането им и поддържането на баланса на микробната флора.
Виж още: Витамини и растения, които подобряват партньорските взаимоотношения
Автор: д-р Беатрис Янку, общопрактикуващ лекар, Румъния
Свързани статии
Поддържане на имунната система на децата
АвторВие сте един от родителите, чието дете се простудява около 14 пъти по време на учебна година? Със сигурност не сте сами, нали? Защо децата боледуват по-често и как можем да им помогнем? Имунната система се състои от две основни части: вродена имунна система и...
Гастроезофагеален рефлукс – симптоми и решения
АвторГастроезофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ) е често срещано състояние сред хората и представлява храносмилателно разстройство, което включва увреждане на долния езофагеален сфинктер, като по този начин стомашното съдържимо може да се върне в хранопровода,...
Как занемареният дом изсмуква енергията ни
АвторЖилищата, които обитаваме и където се прибираме всяка вечер, имат нужда от нашето внимание, защото без него те умират (буквално – спомнете си запуснали къщи и необитавани апартаменти). Поради настроения или неумение, повечето от нас го занемаряват. Дори мисълта...