+359878941010 manager@qlife.bg
Select Page
Депресия и хранителни разстройства
селен

Автор

МЦ Качествен Живот

МЦ Качествен Живот

Време за четене

Със сигурност познаваш това чувство: сутрин едва ставаш от леглото, мислиш за задачите през деня, всичко ти се струва невъзможно и имаш лошо настроение.

Лекарят или психологът биха казали, че няма нищо тревожно, това е “просто” депресивно настроение. В тази статия ще откриеш какво да направиш, ако страдаш от хранително разстройство, свързано с депресия.

За депресивното настроение допринасят различни фактори, може би спор, натиск за изпълнение на задача в работата или нещо неприятно, случило се с твой близък.  

Депресивното настроение обикновено има външна причина и психиката се възстановява почти от само себе си след определен период от време. Преодоляването на тези настроения може да бъде и подпомогнато от консултация със специалист по психично здраве, особено за по-малко устойчивите хора.

За разлика от депресивните настроения “истинската” депресия – т.нар. ендогенна депресия – е основна атипична форма на депресия. В този случай отключващите фактори са вътрешни: биологичните процеси в организма предизвикват метаболитно разстройство в мозъка.

И в двата случая обаче много от когнитивните процеси и процесите в нервната система са много сходни.

Симптоми на депресията и депресивните настроения

Симптомите включват: внезапна загуба на енергия и интерес към ежедневните задължения, форми на тревожност, нарушения на съня, нарушени междуличностни умения и лоша концентрация, замайване, главоболие, болки в раменете и гърба, болки в корема и храносмилателни проблеми.

Увеличаването или намаляването на теглото, ниското самочувствие, чувството за безпомощност, липсата на надежда за бъдещето са признаци на депресия, ако се проявяват непрекъснато за по-дълъг период от време (поне две седмици).

Физиологията влияе върху настроението

Хормоните на релаксацията включват серотонин и допамин, а хормоните на активацията – адреналин и норепинефрин. Те до голяма степен изпълняват ролята да ни направят по-осъзнати и съсредоточени върху всичко около нас.

Кортизолът – хормонът на стреса, се освобождава като реакция на организма към активиращите фактори. Той обаче има ролята да поддържа процесите в организма балансирани в сложни или застрашаващи ситуации.

Той също така потиска тези, които не са необходими в момента, като например храносмилането или участието на имунната система.

Кортизолът регулира настроението, мотивацията или негативни емоции като страх.

Нарушаването на хормоналния баланс води до физически и психологични симптоми.

Проучванията показват, че високите нива на кортизол оказват влияние върху обмяната на веществата, при което организмът по-лесно складира мастни клетки.

Едно по-продължително състояние на депресия предизвиква стрес в организма, който повишава нивата на кортизол и по този начин увеличава и риска от наднормено тегло.

Освен това хормоналният дисбаланс, причинен от стреса, може да допринесе за психологическата уязвимост, както и нарушенията в метаболизма на щитовидната жлеза. Но лекарствата, използвани за лечение на депресия (и не само!!!), също могат да доведат до увеличаване на теглото.

Заболявания в резултат на хранителни разстройства

 

В контекста на депресията, психологически фактори като социална критика и натиск, депресия и социална изолация благоприятстват развитието на хранителни разстройства, тъй като психиката често използва компенсаторни методи, за да справи.

Така булимията и анорексията не са просто лоши хранителни навици, а сериозни психични разстройства.

Анорексия нервоза описва, от една страна, системния отказ на човека да се храни, а от друга – злоупотребата с очистителни, клизми, диуретици и физически упражнения. Тя се проявява на фона на постоянна неудовлетвореност от себе си, желание да се отслабне и да се избегне напълняването.

Това обяснява защо се среща огромен процент от момичетата и младите жени в юношеска възраст. Физиологичните последици могат да бъдат опустошителни, като в 10% от случаите водят до смърт.

Булимия нервоза е до известна степен противоположност на анорексията и се характеризира с патологично преяждане. В много случаи преяждането е последвано от силно чувство за вина и като следствие от това – отчаяни усилия за поправяне на стореното. Така най-известното и драматично действие е провокирането на повръщане.

Тялото отчаяно търси компенсация, така че на психологическо ниво се води драматична битка между желанието да не се яде и търсенето на храна от страна на тялото. Булимията се среща по-често и при тийнейджъри и млади жени.

Лечение на депресия, анорексия и булимия

Това лечение е много сложно и включва мултидисциплинарен екип от специалисти:

– Необходима е психотерапия/когнитивно-поведенческа терапия, за да се идентифицират негативните убеждения и навици. Те учат как да се справиш с нервността, несигурността и тревожността си и да преодоляваш социалната фобия.

Медикаментозното лечение включва предписване на антидепресанти за лечение на депресията.

– Понякога, за определен период от време може да се наложи хоспитализация, ако депресията, булимията и/или анорексията са оставили тежки последици върху организма.

Обучението по хранене има за цел да се разберат и нормализират моделите на хранене.

Индивидуалния подход към лечението е от съществено значение, тъй като някои хора са възприемчиви към медикаменти, а други се справят много добре само с психотерапия.

Откъде да започнеш

Първата стъпка е да признаеш пред себе си, че този проблем съществува и да потърсиш помощ от специалист.

Изследването и анализът на жива капка кръв, извършвано от лекар-специалист, дава ясна оценка на физиологичното състояние и завършва с терапевтичен план за прием на подходящи хранителни добавки, заедно с допълнителни насоки към други специалисти.

Втората стъпка е да намериш психиатър, психотерапевт или холистичен терапевт, който има опит в лечението на депресия, съчетана с хранителни разстройства.

Допълнителна стъпка е и работата с нутрициолог с опит с хранителните разстройства.

В зависимост от състоянието в началото на терапията, лечението е продължително (поне 6 месеца, често дори години) и успехът му зависи най-вече от личната готовност на пациента да се промени.

 

Автор: Емес Вебер, психологически съветник, Румъния

Свързани статии

Как да приемаш витамините правилно?

Как да приемаш витамините правилно?

АвторСигурни сме, че знаеш, че приемът на витамини е важен за поддържане на твоето здраве, но знаеш ли кой е правилният начин за прием на витамини? В тази статия ще откриеш повече по темата за видовете витамини, тяхното правилно приемане и комбинациите от витамини,...

Заболявания на простатата – симптоми и препоръки

Заболявания на простатата – симптоми и препоръки

Автор Заболяванията на простатата засягат много мъже след 50-годишна възраст. В тази статия ще откриете кои са най-често срещаните симптоми и заболявания, както и каква е подходящата превенция. Простатата е придатъчна жлеза на мъжкия полов тракт, разположена на...

Съветите на физиотерапевта за болки в ставите

Съветите на физиотерапевта за болки в ставите

Автор Активният начин на живот предполага пренатоварване на мускулната и скелетната система. Това е разбираемо, защото чрез спорта тренираме цялото си тяло и го караме да излезе от зоната си на комфорт. Ако не е свикнало на такова претоварване, то ще ни покаже по...

Предложения в нашия онлайн магазин