Вие сте един от родителите, чието дете се простудява около 14 пъти по време на учебна година? Със сигурност не сте сами, нали? Защо децата боледуват по-често и как можем да им помогнем?
Имунната система се състои от две основни части: вродена имунна система и придобита имунна система.
Придобитата имунна система се формира в резултат на ваксинация или излагане на въздействието на различни микроорганизми.
Тъй като децата преминават през различни инфекции, организмът им развива имунитет към вирусите, с които се сблъскват.
От съществено значение за имунната система е балансираният начин на живот. Може да изглежда тривиално, но ние често пренебрегваме храненето, съня и времето, прекарано от детето ни на открито.
Хранене
Имунната система се влияе силно от приема на микроелементи. Богатата на витамини диета е от съществено значение за растящото дете. Разнообразието на хранителните продукти играе важна роля за поддържане на балансирана имунна система.
Плодовете, зеленчуците, протеините (не само месо и млечни продукти, но и леща, боб, грах, нахут), наситените растителни мазнини (зехтин, ядки, фъстъци, риба) са от съществено значение в диетата на детето.
Избягвайте захарта, ненаситените мазнини и преработените храни, доколкото е възможно.
Сън
Умореният детски организъм е подложен на силен стрес и имунната система със сигурност ще пострада. Важно е да се даде приоритет на съня и да се състави график за сън, който отговаря на нуждите на детето ви.
В своята книга „Фабрика за сън“ Гергана Радович споделя колко е важно да спим пълноценно и достатъчно, защото сънят подсилва имунната система и помага в борбата с патогените, като държи настрана всички болести.
Спорт
Играта на открито, движението и спортът не трябва да се пренебрегват.
Децата се нуждаят от поне един час игра на открито на ден дори в студено време.
Свободна, неструктурирана игра, далеч от натоварените графици, които имат малките деца, далеч от екраните, далеч от стреса, на който са подложени толкова рано.
График на имунизациите
Пълният имунизационен календар е най-ефективната профилактика, която можем да предложим на децата си.
Всяка отделна ваксина предизвиква образуването на антитела срещу дадено заболяване. Ваксинираното дете ще бъде защитено от най-опасните заболявания.
Въпреки това не можем да очакваме, че ваксинираното дете няма да настине. Тези антитела осигуряват специфичен имунитет срещу определени заболявания, а не общ имунитет, който предпазва детето от всички вируси, които го заобикалят.
Помощ от природата за силен имунитет
На пазара има много добавки за подсилване на имунитета. Но как да изберем правилната добавка?
Многобройни проучвания показват ползите от витамините С и D за имунитета. Комбинацията за имунитет на Calivita: Liquid C+ и D-Drops съдържа препарат на основата на витамин С и капки с витамин D3.
Продуктите не съдържат добавени оцветители или захар и имат приятен вкус. Пакетът е подходящ както за деца над 1 година, така и за възрастни.
Защо витамин С
Витамин С е основен микроелемент, който допринася за защитата на имунната система чрез стимулиране на неутрофилите (клетките, които се борят с инфекциите), като по този начин насърчава фагоцитозата на патогена (механизъм, чрез който вирусът се унищожава от неутрофилите).
Повишаването на имунитета е една от основните причини, поради които се нуждаем от допълнителен прием на витамин С.
Витамин С, известен също като аскорбинова киселина, е водоразтворим витамин, който не може да се съхранява в организма.
Така че излишъкът от витамин С, приет за един ден, се отделя чрез бъбреците (в урината), поради което е важно ежедневно да обръщаме внимание на количеството витамин С, което приемаме.
Витамин С се съдържа в суровите плодове и зеленчуци, но добавките с витамин С имат редица предимства, тъй като съдържат голямо количество витамин С:
- Намаляват тежестта на симптомите при респираторни настинки
- Намаляват продължителността на вирусните инфекции
Кой трябва да избягва високи дози витамин С?
- Пациенти, страдащи от наследствена хемохроматоза
- Пациенти с бъбречни нарушения
Защо витамин D
Витамин D играе важна роля в отговора на имунната система, като има антимикробна роля, определяйки производството на антибактериални пептиди, които стимулират фагоцитозата на макрофагите.
Съществува много силна връзка между недостига на витамин D и податливостта към инфекции и тежестта на
Дефицитът на витамин D е често срещан при децата, затова трябва да се дава още от първите дни на живота.
Според Американската академия по педиатрия кърмачетата, децата и юношите трябва да приемат поне 400 IU витамин D на ден, независимо от сезона и независимо от района, в който живеят.
Наличието на витамин D в храната е ограничено, а излагането на слънце покрива само част от нуждата от витамин D.
Хигиенни правила
Ако през есента децата ви започват училище, можете да опитате имунната комбинация от добавки на Calivita, състояща се от течен С+ и D-капки, който препоръчваме дори в случай на настинка, за да облекчите тежестта и да намалите продължителността на симптомите.
За да се предотврати разпространението на инфекции в общността, е важно да се спазват хигиенните правила:
- Миене на ръцете със сапун и вода всеки път, когато влизате отвън, преди всяко хранене и всеки път след ходене до тоалетна.
- Кашляне и кихане в салфетка, която веднага след това се изхвърля в кошчето за боклук. При липса на салфетка, кашляйте или кихайте в свивката на лакътя си, а не в дланта на ръката си.
- Всяко дете трябва да има своя собствена бутилка с вода. Не споделяйте едни и същи бутилки или прибори за хранене.
Децата често предават тези настинки на другите около тях, така че не забравяйте имунитета си и този на родителите си. Комбинацията от Liquid C+ и D-Drops е подходяща за цялото семейство.
Тя може да се приема както като превантивна мярка, така и по време на настинка.
Следете за дозата си витамин D!
Ако детето ви получава витамин D и от други предлагани от вас добавки, обсъдете със семейния си лекар или педиатър как можете да коригирате дозата на витамин D, така че тя да не надвишава препоръчителната доза за възрастта на вашето дете.
Автор: д-р Мария Михай, педиатър и общопрактикуващ лекар, Румъния
Свързани статии
Гастроезофагеален рефлукс – симптоми и решения
АвторГастроезофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ) е често срещано състояние сред хората и представлява храносмилателно разстройство, което включва увреждане на долния езофагеален сфинктер, като по този начин стомашното съдържимо може да се върне в хранопровода,...
Как занемареният дом изсмуква енергията ни
АвторЖилищата, които обитаваме и където се прибираме всяка вечер, имат нужда от нашето внимание, защото без него те умират (буквално – спомнете си запуснали къщи и необитавани апартаменти). Поради настроения или неумение, повечето от нас го занемаряват. Дори мисълта...
Как да избегнеш дефицита на витамини от група В
АвторСъс сигурност си чувал за витамините от група В, но замислял ли си се как да ги избереш правилно? Защо в някои хранителни добавки витамините от група В са комбинирани с други съставки? Съществуват 8 вида витамини от група В и въпреки че имат много общи аспекти,...